Těšínský folklórní podzim
Těšínský folklórní podzim
16.11.2024
Festival lidové kultury pod názvem Těšínský folklórní podzim, probíhal od 7. září do 16. listopadu 2024 v prostorách SVČ Amos a blízkém okolí. Zahrnoval několik dílčích akcí představující folklór a dlouholeté tradice regionu Těšínského Slezska.
V sobotu 7. září jsme zahájili festival zahradní slavností „Lidové babí léto–U nás lidově“, kde hudebně taneční program byl doplněn o umělecko-řemeslnými stánky a rukodělnými workshopy nejen pro děti. Proběhl ukázkový workshop z dílny Serfenta z Cieszyna, v němž se návštěvníci seznámili s tradičním uměním pletení košíků. Po zahájení akce zahrála Cimbálová muzika Slezan, zazpíval Maly Slezanek, v němž jsou děti předškolního věku, které se připravují na členství v souboru Slezanek. Představili se s pásmem Koło mlynski, se kterým se umístili na 3.místě na regionální přehlídce folklórních souborů Zlatý klas v Zebrzydowicích. Poté vystoupil dětský soubor Slezanek s tanečním pásmem Za górami torka, kterým se v srpnu reprezentoval na Mezinárodním dudáckém festivalu ve Strakonicích. Oba dětské soubory doprovázela muzika, jejímž primášem je Martin Sikora. Soubor Slezan za doprovodu hudecké muziky předvedl dívčí tanec Nie wszystki ty strómy a Kramářské písně se škádlivým tancem. V programu vystoupily Kapela Lipka z Jablunkova a gajdošská kapela Bukóň, jehož gajdoš Otmar Kantor divákům předvedl a slovem provedl, jak se vyrábí sýr. Vzácným hostem z Polska byla babská kapela Gorsety ze Słopnic (Beskid Wyspowy). Jsou to mladé, talentované hudebnice, mají rády folklór a s nadšením rozesílají krásnou hudbu svého kraje do různých zákoutí světa. Celou akci provázela mluveným slovem Miroslava Szemlová, členka FS Slezan.
U veřejnosti velmi oblíbené Workshopy na cestách se rozrostly. Pro velký zájem jsme letos uspořádali zájezd pro dvě skupiny a téma workshopů byl stejný. Putování za chutí a vůní proběhly v soboty 5. a 12. října, dopoledne jsme zavítali do „Domu zielin Przytulia“ v Brenné. Zajímavé a poutavé povídání nejen o bylinkách, ale i o přírodě jako takové, jsme si vyslechli od ředitelky muzea. Zhlédli jsme instruktážní film a multimediální výstavu zobrazující bylinkářství v kultuře i v každodenním životě slezských horalů. Poté jsme pokračovali do Wisly a nedlouho otevřeného Muzea kuchni regionalnej „Stolica pradziadków“. Poutavé, vtipné a barvité povídání o životě našich předků doplněné o krajové básně a písně v podání místního rodáka nás přivítalo v příjemné vyhřáté světnici. Paní majitelka muzea nám pověděla o jídlech, která se vařila ve Wisle a okolí, svoje vzpomínky na dětství, prarodiče a o tom, co a jak se vařilo v její rodině. Ochutnávka vybraných jídel proběhla formou rautu a každý účastník si mohl vyzkoušet upéct si bramborák na blaše nebo žitnou chlebovou placku. K tomu se pil bylinkový čaj nebo melta s mlékem. Máme za to, že na zhruba dvě hodiny strávené v muzeu budeme dlouho s jiskrou v oku vzpomínat.
Poslední akce, která proběhla v sobotu 16. listopadu, byla věnována dětským folklórním souborům. V Pink aréně SVČ Amos měly svůj „Děcky krojovy bal“, organizovaný ve spolupráci s Folklórním sdružením Těšínského Slezska. Zúčastnilo se šest souborů: těšínský Slezanek, orlovská Olšinka a Malá Olšinka, Vonička z Havířova, z Dolní Lomné Lomňanek a cieszyński Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Za doprovodu cimbálových muzik zazpívali a zatančily choreografie, ve kterých se odrážejí místní tradice, zvyky a obyčeje. Etnografka Lucie Kaminská provedla krojovy bal slovem o souborech doplněné o střípky z historie slezského regionu.
Festival doplnila výstava v Galerii CFTS zachycující momentky z vystoupení a festivalů, kterých se zúčastnily naše folklorní soubory Slezan a Slezanek.
Děkujeme za podporu všem našim příznivcům a těšíme se na další společná setkání.
Akce byla pořádána za finanční podpory Moravskoslezského kraje a Města Český Těšín.
Šárka Godulová
SVČ Amos