TĚŠÍNSKÝ FOLKLÓRNÍ PODZIM

TĚŠÍNSKÝ FOLKLÓRNÍ PODZIM

TĚŠÍNSKÝ FOLKLÓRNÍ PODZIM

20.02.2024

TŘETÍ ROČNÍK TĚŠÍNSKÉHO FOLKLÓRNÍHO PODZIMU

Festival lidové kultury pod názvem Těšínský folklórní podzim, probíhal od 7. září do 16. listopadu 2024 v prostorách SVČ Amos a blízkém okolí. Zahrnoval několik dílčích akcí představující folklór a dlouholeté tradice regionu Těšínského Slezska.

V sobotu 7. září jsme zahájili festival zahradní slavností „Lidové babí léto–U nás lidově“, kde hudebně taneční program byl doplněn o umělecko-řemeslnými stánky a rukodělnými workshopy nejen pro děti. Proběhl ukázkový workshop z dílny Serfenta z Cieszyna, v němž se návštěvníci seznámili s tradičním uměním pletení košíků. Po zahájení akce zahrála Cimbálová muzika Slezan, zazpíval Maly Slezanek, v němž jsou děti předškolního věku, které se připravují na členství v souboru Slezanek. Představili se s pásmem Koło mlynski, se kterým se umístili na 3.místě na regionální přehlídce folklórních souborů Zlatý klas v Zebrzydowicích. Poté vystoupil dětský soubor Slezanek s tanečním pásmem Za górami torka, kterým se v srpnu reprezentoval na Mezinárodním dudáckém festivalu ve Strakonicích. Oba dětské soubory doprovázela muzika, jejímž primášem je Martin Sikora. Soubor Slezan za doprovodu hudecké muziky předvedl dívčí tanec Nie wszystki ty strómy a Kramářské písně se škádlivým tancem. V programu vystoupily Kapela Lipka z Jablunkova a gajdošská kapela Bukóň, jehož gajdoš Otmar Kantor divákům předvedl a slovem provedl, jak se vyrábí sýr. Vzácným hostem z Polska byla babská kapela Gorsety ze Słopnic (Beskid Wyspowy). Jsou to mladé, talentované hudebnice, mají rády folklór a s nadšením rozesílají krásnou hudbu svého kraje do různých zákoutí světa. Celou akci provázela mluveným slovem Miroslava Szemlová, členka FS Slezan.

U veřejnosti velmi oblíbené Workshopy na cestách se rozrostly. Pro velký zájem jsme letos uspořádali zájezd pro dvě skupiny a téma workshopů byl stejný. Putování za chutí a vůní proběhly v soboty 5. a 12. října, dopoledne jsme zavítali do „Domu zielin Przytulia“ v Brenné.  Zajímavé a poutavé povídání nejen o bylinkách, ale i o přírodě jako takové, jsme si vyslechli od ředitelky muzea. Zhlédli jsme instruktážní film a multimediální výstavu zobrazující bylinkářství v kultuře i v každodenním životě slezských horalů. Poté jsme pokračovali do Wisly a nedlouho otevřeného Muzea kuchni regionalnej „Stolica pradziadków“. Poutavé, vtipné a barvité povídání o životě našich předků doplněné o krajové básně a písně v podání místního rodáka nás přivítalo v příjemné vyhřáté světnici. Paní majitelka muzea nám pověděla o jídlech, která se vařila ve Wisle a okolí, svoje vzpomínky na dětství, prarodiče a o tom, co a jak se vařilo v její rodině. Ochutnávka vybraných jídel proběhla formou rautu a každý účastník si mohl vyzkoušet upéct si bramborák na blaše nebo žitnou chlebovou placku. K tomu se pil bylinkový čaj nebo melta s mlékem. Máme za to, že na zhruba dvě hodiny strávené v muzeu budeme dlouho s jiskrou v oku vzpomínat.

Poslední akce, která proběhla v sobotu 16. listopadu, byla věnována dětským folklórním souborům. V Pink aréně SVČ Amos měly svůj „Děcky krojovy bal“, organizovaný ve spolupráci s Folklórním sdružením Těšínského Slezska. Zúčastnilo se šest souborů: těšínský Slezanek, orlovská Olšinka a Malá Olšinka, Vonička z Havířova, z Dolní Lomné Lomňanek a cieszyński Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Za doprovodu cimbálových muzik zazpívali a zatančily choreografie, ve kterých se odrážejí místní tradice, zvyky a obyčeje. Etnografka Lucie Kaminská provedla krojovy bal slovem o souborech doplněné o střípky z historie slezského regionu.

Festival doplnila výstava v Galerii CFTS zachycující momentky z vystoupení a festivalů, kterých se zúčastnily naše folklorní soubory Slezan a Slezanek.

Děkujeme za podporu všem našim příznivcům a těšíme se na další společná setkání.

Akce byla pořádána za finanční podpory Moravskoslezského kraje a Města Český Těšín.

 

 

SVČ AMOS POZVALO NA TĚŠÍNSKÝ FOLKLÓRNÍ PODZIM 2023

Těšínský folklórní podzim, festival lidové kultury, probíhal od 2. září do 4. listopadu 2023 v prostorách SVČ Amos a blízkém okolí. Zahrnoval několik dílčích akcí představující folklór a dlouholeté tradice regionu Těšínského Slezska.

V sobotu 2. září odpoledne se uskutečnila zahradní slavnost „Lidové babí léto“, kde hudebně taneční program byl doplněn jarmarkem s umělecko-řemeslnými stánky a rukodělnými workshopy nejen pro děti. Vystoupil Dětský folklórní soubor Slezanek se svým pásmem, s kterým uspěl i na celostátní přehlídce dětských souborů v Jihlavě v červnu letošního roku. Hrála Cimbálová muzika souboru Slezan a své pěvecké pásmo představily tanečnice-zpěvačky FS Slezan za doprovodu gajdoše Petra Unucky. Pozvání přijali a vystoupili: Folk kapela „Góralska Hora“ z Polské republiky, Pěvecký sbor Slezan pod vedením Kamily Kurníkové a Kapela Lipka, interpretující písně Karpatské oblasti. Celou akci provázela mluveným slovem Miroslava Szemlová, členka FS Slezan.

U veřejnosti velmi oblíbené Workshopy na cestách zavítaly v sobotu 7. října do okolí Brenné. Dopoledne bylo určeno pro prohlídku a zážitkový program v interaktivním muzeu Chlebowa chata v obci Górki Małe. Nahlédli jsme do života našich předků – které obiloviny pěstovali, proč a jak je využívali a jaké zemědělské nástroje a stroje k tomu v průběhu času používali. Jedno ze základních potravin bylo mléko a z něj se vyrábělo máslo a tvaroh. Jak a v čem?, to nám bylo předvedeno a povězeno. Nezapomnělo se na včely a jejich produkty, hlavně med a propolis, jež měly nezastupitelné místo v jídelníčku a v lidovém léčitelství. Vyzkoušeli jsme si na vlastní pěst utvořit a upéct chlebovou placku, kterou jsme si mohli sníst jen tak nebo namazat máslem, medem či sádlem. Rovněž jsme tak mohli ochutnat i čerstvě upečený žitný chléb a to vše jsme zapili cereální kávou s mlékem, tzv. „meltou“. V poledne jsme zahájili komentovanou prohlídku Zámku w Grodźcu Śląskim, který byl v nedávné době kompletně zrekonstruován a zpřístupněn veřejnosti. Právě během rekonstrukce bylo zjištěno, že zámek byl postaven v roce 1580, tedy dřív, než se původně uvádělo. Návštěvníci si prohlédli rytířský sál, lovecký sál, zbrojnici, zámeckou kuchyni, reprezentační pokoje a obytné prostory pro ženy i muže. K vidění je tady přes 3 000 exponátů, další se průběžně doplňují. Rovněž je zde několik stálých expozic věnované např. geniálnímu konstruktérovi Józefovi Bożkovi. V zámecké kavárně si pak účastníci dali výbornou kávu a tradiční zákusky. Cestou zpět jsme se zastavili v restauraci „Owce i Róża“, kde vaří tradiční polské a místní speciality v moderní úpravě z poctivých a farmářských surovin. Workshopy na cestách tak dokonale uspokojily mysl i tělo dosyta.

A do třetice sobota 4. listopadu byla věnována dětským folklórním souborům. V Pink aréně SVČ Amos měly svůj „Děcky krojovy bal“ zorganizovaný ve spolupráci s Folklórním sdružením Těšínského Slezska a zúčastnilo se pět souborů: těšínský Slezanek, orlovská Olšinka a Malá Olšinka, opavský Úsměv a cieszyński Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Za doprovodu cimbálových muzik zatančili a zazpívali choreografie, ve kterých se odrážejí místní tradice, zvyky a obyčeje. V rámci tanečních workshopů postupně jeden soubor učil ostatní soubory vybranému tanci. Jako host vystoupila kapela Polana z Jablunkova, která nám svými hudebními čísly obohatila krásný odpolední program. Milým slovem a fundovaným komentářem akcí provázela etnografka Lucie Kaminská.

Festival propojila výstava fotografií v Galerii CFTS zachycující folklórní drobotinu pod názvem „Folklór v srdcích nejmenších“. Děti zhruba od věku 3 let se stávají součástí folklórní rodiny, poznávají a učí se naše nářečí „ponašymu“ formou říkadel, básniček a písniček, zažívají zvyky a tradice, tančí, vnímají jedinečnost lidové tvorby. Na snímcích byly zachyceny při dětských hrách a zábavě plné smíchů, radosti a veselí. Lidovou atmosféru dokreslovalo úžasné prostřední vesnického dvorku se zahradou a hrdiny se staly děti z folklórního souboru Slezanek-přípravka se svou vedoucí Michaelou Mitrengovou.

Děkujeme za podporu všem našim příznivcům a těšíme se na další společná setkání v příštích ročnících.
Děkujeme také Moravskoslezskému kraji a Městu Český Těšín za finanční podporu.





TĚŠÍNSKÝ FOLKLÓRNÍ PODZIM 2022

Festival lidové kultury pod názvem Těšínský folklórní podzim probíhal od 3. září do 12.
listopadu 2022 a zahrnoval několik dílčích akcí představující folklór a dlouholeté tradice
regionu Těšínského Slezska.
V sobotu 3. září byl festival zahájen v dopoledních hodinách akcí „U nás lidově“ v Pink aréně SVČ Amos. Přivítali jsme děti a jejich rodiče na Burze zájmových útvarů, kde se mohli
společně s pedagogy účastnit nabídky kroužků a aktivit na nový školní rok. Odpolední
zahradní sešlost všech příznivců lidové kultury se uskutečnila formou přehlídky folklórních
souborů a kapel pod názvem „U nás lidově“, která byla doplněná jarmarkem s umělecko-
řemeslnými stánky a rukodělnými workshopy nejen pro děti. Představily se dětské soubory
SVČ Amos, a to DFS Slezanek i s přípravkou včetně dětské muziky. Jedinečné vystoupení
předvedli rovněž také bývalí členové FS Slezan vystupující pod názvem Old Star Slezan, které doprovázela cimbálová muzika Slezan. Pozvání přijala řada kapel a souborů: vystoupili
členové lidové kapely Bezmiana z Bystřice, Folk kapely „Góralska Hora“ z Polské republiky,
zazpívaly folklórní zpěvačky z pěvecké skupiny BLAženky ze Vsetína a svůj um předvedl
Pěvecký sbor Slezan. Celou akci provázeli mluveným slovem sourozenci Filip a Magdalena
Szemlovi, mladí tanečníci FS Slezan.

V Galerii SVČ Amos proběhla od 14. 9. do 14. 10. výstava významné regionální výtvarnice Agnieszky Pawlitko pod názvem Po našymu/Po naszymu. Agnieszka Pawlitko je aktivní propagátorkou projektu Etnolog na tropie a sociální aktivistkou v různých uměleckých a folklórních organizacích, společnostech a sdružení, jako učitelka na Střední umělecké škole v Cieszynie předává své zkušenosti studentům. V COK Dom Narodowy působí jako odbornice na kulturní výchovu a vzdělávání a je metodičkou Centra folklóru Těšínského Slezska v Cieszynie. Před 3 lety její výstava zahajovala činnost CFTS při SVČ Amos, které bylo tímto slavnostně otevřeno.

Po stopách tradic horalů – takový podtitul měly Workshopy na cestách, které v sobotu
8. října navštívily perlu Slezských Beskyd – Trojves/Trójwieś čítající polské obce Koniaków,
Istebna a Jaworzynka. Za velmi pěkného podzimního dne účastnici navštívili místní muzea či
zajímavá místa a vyposlechli si historii nejen řemesel. Poznání jsme zahájili v Koniakowie
v Centru salašnictví, kde nás pracovnice muzea seznámila s historií a současností salašnictví nejen v obci, ale i přilehlém okolí, zpracování vlny a mnoho dalších zajímavostí. Své povídání doplnila o praktickou ukázku výroby ovčího sýra s následnou ochutnávkou. Paní Lucyna Ligocka-Kohut provozuje Centrum krajky v Koniakowie a svou lehce humornou přednáškou přímo v expozici návštěvníkům odhalila historii, tvorbu a výjimečnost krajky, během jejíž tvorby se nepoužívají žádné šablony. Díky tomu je každá krajka jedinečná a má
neopakovatelné kouzlo, jehož podoba a množství motivů závisí pouze na kreativnosti
krajkářky. Poté jsme přejeli do Istebne, kde žil a tvořil Jan Wałach. Nedaleko svého malého
dřevěného domku si v roce 1922 postavil vysoký a prostorný ateliér, jenž nyní slouží jako
biografické muzeum. Interiér je zaplněn nábytkem, stojany, a hlavně umělcovými díly:
olejomalbami, kresbami, kvašemi, grafikami na různá témata – krajiny, portréty, květiny,
zátiší a náboženské kompozice. Posledním navštíveným místem byla obec Jaworzynka, kde
jsme krátkou procházkou došli na nedaleké velmi vyhledávané turistické místo – Trojmezí.

Zde se setkávají hranice tří států - Česka, Slovenska a Polska. Kouzlo místa dotváří můstek
přes hlubší koryto říčky, kterým se pohodlně dostaneme na území Slovenska.
Poslední akce Těšínského folklórního podzimu byla věnována dětem. 12. listopadu se sešly
dětské folklórní soubory našeho regionu Těšínského Slezska v Pink aréně SVČ Amos, kde
proběhla akce pod názvem Děcky krojovy bal. Děti se na setkání těšily, jelikož v loňském
roce se sešly a tato akce byla hodnocena ze strany všech zúčastněných velmi kladně. Byla
žádaná touto formou dětem předat udržování tradic na Těšínsku. Představily se dětské
folklórní soubory: Łączka z Bystřice, Olšinka z Orlové-Lutyně, Vonička z Havířova a domácí
soubor Slezanek. Každý soubor vystoupil za doprovodu cimbálových muzik, členové ukázali
místní tradice, zvyky či obyčeje a typické místní tance doprovázené písněmi. Každý soubor
připravil workshop, který společně realizoval s dětmi z ostatních souborů. Přehlídku a celou
akci provázela moderátorka Izabela Kapias. Děti z folklórních souborů mají jednu z mála
příležitostí se spolu setkat a užít si ten správný „bal“, tak jako dospělí… .

Akce byla pořádána za finanční podpory Moravskoslezského kraje a Města
Český Těšín.




Zpět

Cookies


Cookies jsou malé datové soubory, které internetové stránky ukládají na Váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy si tyto stránky začnete prohlížet. Tyto soubory jsou při návratu na webovou stránku pomocí prohlížeče odeslány zpět na servery. S pomocí cookies má webová stránka informace o předchozích aktivitách uživatelů.

Pomocí vašeho prohlížeče můžete spravovat vaše cookies. Vždy máte možnost již uložené cookies smazat. Dále v závislosti na vašem prohlížeči je možné omezit využívání cookies pro konkrétní webovou stránku, omezit jejich ukládání či nastavit nucené smazání všech cookies po uzavření prohlížeče.


Technické

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Z tohoto důvodu nepožadujeme Váš souhlas s jejich využitím. Technické cookies nemohou být individuálně deaktivovány.